top of page

Toyota MR2 - mniejszy brat Supry

Toyota MR2 rozpoczęła życie jako projekt w 1979r. Główny projektant Akio Yoshida próbował zbudować samochód, który wytrzymałby bardzo duży przebieg i był przyjemny w prowadzeniu.

Akio szkicował pierwsze projekty w swoim notatniku i pomyślał: "A co jeśli włożę silnik za kierownicą ?" - Samochód mógłby być naprawdę aerodynamiczny, a balans masy byłby świetnie rozłożony do jazdy po krętych drogach. Toyota uznała, że to szalony pomysł ale ok, Zróbmy TO!

Prototyp został opracowany przy pomocy kierowcy Formuły 1 Dana Gurneya, który testował samochody na torze w Willow Springs gdzie Dan i jego zespół spędzili cztery dni na dostrajaniu samochodu aby uzyskać jak najlepsze wyniki. Gurney zabrał również prototyp na drogi publiczne aby przetestować jego normalną wydajność na drodze.


Samochód został wyposażony w czterocylindrowy silnik 4A-GE DOHC o pojemności 1,6 litra, który zapewnia nieco ponad 100 koni mechanicznych. W 1986 r. Toyota zaoferowała model MR2 z silnikiem o doładowanym doładowaniu o mocy do 145 KM. Samochód był wyposażony w hamulce tarczowe na każdym kole, które były bardzo zaawansowanym rozwiązaniem patrząc, że auto powstawało na początku lat 80. Ale także użyto zawieszenia kolumny MacPhersona, które nie było tak zaawansowane. Co ciekawe Lotus pomógł Toyocie dostroić zawieszenie do MR2. To co krytycy mogą postrzegać jako sposób na obniżenie kosztów produkcji, Toyota postrzega to jako innowacyjny minimalistyczny design. Prosta natura rozpórek MacPhersona została stworzona z myślą o mniej skomplikowanej obsłudze, przy czym zajmują o wiele mniej miejsca. Co jest ważne gdy umieszczasz silnik tam, gdzie nie powinno go być.


Prototyp stał się Toyotą MR2 w 1984 roku. MR2 oznacza Mid-Engined, Rear-wheel, 2-seater. Kiedy trafił do sprzedaży w Japonii uzyskał natychmiastowo status faworyta, był nowoczesny i egzotyczny.
Za około 38 tys. w dzisiejszych pieniądzach można było kupić samochód sportowy o sporej mocy, który wyglądał jak ferrari, przy czym nie trzeba było go serwisować co 1000 mil, ponieważ to Toyota.
W 1986r. MR2 oferowało wersję z turbosprężarką która produkowała 145KM, co powodowało przyspieszenie od 0-100km/h w 6.5s !!. To było szybsze od Supry i prawie tak szybkie jak Ferrari 328.

Dlaczego ludzie tak kochają MR2 ? Światła Pop-up headlights, dach T-Top, RWD, VVT-I (odcina 7400rpm), i masz turbosprężarkę, te samochody wyglądały na droższe niż były faktycznie. To wszystko co kochamy od lat 80 w jednym samochodzie, to jest niesamowite.


Masz samochód który bije wszystkie samochody na drodze bez pocenia się więc co robisz ? Oczywiście wersję WRC. W połowie lat osiemdziesiątych Toyota zbudowała samochód rajdowy MR2 o nazwie "Two Twenty Two D". Włodarze FIA byli przekonani o konieczności zmian w grupie B, w której ze względu na ogromną moc samochodów coraz częściej dochodziło do tragicznych wypadków. Rajdowe potwory miała zastąpić grupa S. Część zespołów rozpoczęła prace nad samochodem, który odpowiadałby nowym wymaganiom technicznym. Wśród nich była Toyota, która stworzyła 222d - samochód będący kwintesencją tamtej dekady. Decyzja Toyoty o opracowaniu samochodu Grupy S zapadła w 1984 roku. Japończycy chcieli zwyciężyć w WRC i tym samym wzmocnić renomę marki na świecie. Projekt ruszył pod nazwą 222D. Brali w nim udział tylko pracownicy koncernu, gdyż Toyocie zależało, by umiejętności i doświadczenie zdobyte przy budowie nowej rajdówki pozostały w firmie. Na potrzeby Grupy S samochód został tak przerobiony, żeby pod maską zmieścił się turbodoładowany 2-litrowy silnik i napęd na 4 koła zaadaptowany z Celiki GT-Four ST165, która miała zadebiutować dopiero za 2 lata.

Pierwszy prototyp 222D został ukończony w lutym 1985 roku. Przez następne kilka miesięcy był testowany w Japonii i w Europie. Ostateczny termin zakończenia prac ustalono na grudzień 1985r, jednak we wrześniu tego samego roku, po serii groźnych wypadków w kolejnych rundach sezonu FIA zdecydowało, że zamiast grupy S dla supersamochodów wprowadzi grupę A. Chodziło o to, żeby ograniczyć osiągi i zmniejszyć ryzyko wypadku, dlatego samochody musiały korzystać z rozwiązać produkcyjnych. Nagła zmiana planów FIA sprawiła, że Toyota musiała zawiesić projekt.





Do dziś istnieją tylko dwa prototypy opartej na MR2 Toyoty 222D. Jeden znajduje się w Toyota Motorsport w Kolonii, gdzie mieści się siedziba zespołu Toyota Gazoo Racing. Drugi można obejrzeć w salonie wystawowym Toyota Mega Web w Tokio.




 
 
 

Comments


  • Facebook - White Circle
  • Pinterest - White Circle
  • Instagram: Jack_Engine_Web

"Jeśli samochód nie sprawia przyjemności, to nie można go określić tym mianem." ~ Akio Toydoa
 

bottom of page